VÝLETY 2.0

S klidnym srdcem můžu říct, že jsem se nacpala, kam to šlo. Byla jsem s unudlanym nosem v Bruggách, opila se (nejen) v Gentu, měla kocovinu v Antwerpách, zmokla jsem (nejen) v Monsu, Silvestra oslavila s bandou Arabů v Lutychu, navštívila Lovaň, abych to měla komplet, pohádala jsem se v Namuru (a pak tam jela znovu na truc po hádce, protože kdo by se chodil zavřít jenom vedle do pokoje), skákla do Dinantu, pač je to coby kamenem dohodil, zmrzla jsem na pláži v Oostende (a polila si bílý kalhoty šnečí polívkou na prvním rande, načež jsem předstírala, že jsem v pohodě), vyfotila se s Napoleonem ve Waterloo, byla jsem očarována krásou zvonků v Hallerbos, vyšplouchala jsem se v lázních v městečku Spa a neúspěšně se obloukem vyhýbala rejdišti zločinců a semeništi zla Charleroi (bylo tam letiště, tak to šlo fakt špatně).


Chtěla jsem napsat, že Bruggy jsou Benátky severu. Pak se ale ukázalo, že Petrohrad, Amsterdam, Stockholm, Kodaň, Manchaster, Birmingham, Berlín a spousta dalších jsou taky Benátky severu. A pak jsou tady ještě Benátky nad Jizerou. Člověk, aby se v tom vyznal. V každym případě jsou tyhle Bruggy na vodě krásný město, možná to nejhezčí, který má vážně atmosféru.


Gent si získal moje sympatie okamžitě. Možná je to tim, že svítilo sluníčko, ale taky by to mohlo bejt tim, že je to studentký pulzující město, kde se lidi baví v ulicích. Navíc má vlastní Náplavku.


Antverpách se řiká, že maji jedinečnou architekturu a jsou městem módy, umění a diamantů. Co já vim, tak tam maj slevy na spodní prádlo (a čim menší, tim větší výběr).


Liege, nebo taky Lutych, mi byl domovem na Silvestra. Měla jsem asi milión možností, kde a jak si užít bujaré veselí, ale v obavách z toho, že by na mě mohli kluci z IS ušít boudu a vyhodit mě do povětří namísto rachejtle, vyrazili jsme do těhle – a teď se podržte – „Athén severu“, který víc než cokoli jinýho připomínaj spíš Ostravu, kde stojí vedle afgánský večerky arabská hospoda. Lutych je prej taky prosluslej nočnim životem, ale já objevila jenom tu arabskou hospodu. Tak nevim.


Lovaň, v místní hatmatilce Leuven, se řídí výhradně životem studentů (každej podzim se jich do tohohle městečka nastěhuje asi 30 tisíc!).Tihle šprti se taky pravděpodobně nejvíc zasluhujou o to, že se Belgie umístila na 8. místě v průměrný spotřebě piva (žabaři). Sídlí tady Stella Artois a z hlavního náměstí, kde je asi 60 barů a kavárniček, si tu v létě dělaj pláž. Dolce vita…


Když nevíte co s víkendem a zrovna vysvitne Puňta, je ideální čas na to vyrazit k moři. „Přístavní a lázeňské město Oostende leží v Belgii na pobřeží Severního moře, a proto se zde mnoho Belgičanů povaluje na nekonečné pláži a korzuje po dlouhé promenádě lemované mnoha útulnými kavárnami a restauracemi, ze kterých můžou sledovat lodě na obzoru, létající racky a ruch na promenádě.“ Ve skutečnosti jsou na tý pláži jenom ti racci (nemaj z toho rozum) a Češi (nemaj moře), zatímco chytrý Belgičani ty zmrzlý blbce pozorujou z kavárny.

Tak jsem se dočetla, že i Namur je studentský město. Vypadá to, že Belgii ovládaj nerdi. (Anebo fakt, že jsem byla na Erasmu a zároveň součástí studentský organizace nějakym způsobem ovlivnil moje kroky). Městu dominuje Citadela, která je, nad očekávání, na kopci. Když už se ale vyšplháte nahoru, naskytne se vám bezva výhled na město a údolí řeky. Popravdě, jednou by určitě stačil (i vzhledem k tomu vejšlapu), ale protože války si žádají oběti, vydala jsem tam v rámci vztahovýho běsnění znovu. A nakonec jsem nelitovala…pivo bylo


Tohle je prosím Dinant. Pěknej co? My ho ale takhle neviděli. Nechtěli jsme zaplatit 10€, abychom si to mohli nahoru VYŠLÁPNOUT (ano, čtete dobře). Chcete jet lanovkou? 10€. Nechcete jet lanovkou? 10€. Tak jsme se radši rozhodli, že zůstaneme nohama na zemi a budeme řešit otázky typu „Kam tenhle vztah vede“, a to neni nikdy dobrej nápad. Na začátku 1.sv.v. se stal Dinant dějištěm krveprolití a na začátku roku 2016 k tomu moc nechybělo.


Víte proč Napoleon utrpěl porážku u Waterloo? Protože vyhrát bylo fyzicky nemožný. Věřte mi, já tam byla. Tam je po kolena bahna! Předpokládám, že se nepříteli podařilo nejak (asi ve sněžnicích) vylézt na tenhle kopec a odtamtud se tomu francouzskýmu pidimuži jenom smál a ukazoval si na něj prstem.


Mons je takový Los Angeles severu. Řiká se totiž, že se během 1.sv.války v bitvě o Mons Němcům a Britům zjevili andělé (někteří se domnívají, že ufoni). Němci se lekli a utekli a Britové se nelekli a vyhráli. To, že maj Britové pro strach uděláno, to se ví (vždyť přece zneškodnili Voldemorta), ale co se Němcům nezdálo na létajících Árijcích teda nevim. Mons taky získal titul Evropské hlavní město kultury, ale pověst mu trochu pošramotil několikasetkilovej chrlič, kterej se ulomil z kostela a spadnul na turistu, kterýmu už nepomohli ani ti andělé.


Mezi všema městama v Belgii je lázeňský městečko Spa můj favorit. Máma by řekla, že jí to nepřekvapuje, neboť jsem povaleč. Ale já si osobně nemyslim, že by to bylo tim. Spa se tak nějak vymyká všem zbylejm městům a ze všeho nejvíc připomíná spíš nějakou rakouskou vesnici uprostřed horskejch údolí. Jasně, nenasadila jsem si pohory a nešla šlapat do kopců, radši jsem ty krásy pozorovala z vířivky, ale atmosféra lázeňskýho města je všudypřítomná, tak to nevadilo. Navíc jsem nezahálela mami, nýbrž jsem se během ozdravnejch procedur edukovala – město dalo vzniknout pojmu spa, který se dnes používá pro označení lázní (překvapivě) a taky tady vzniklo první kasino na světe (asi).


Tohle je bez keců jedno z nejhustějších míst, jaký jsem kdy navštívila (vítejte ve světe pubescenta). Každý jaro na pár tejdnů pokryje Hallerbos, nebo taky Modrý les, hustej koberec z modrejch zvonků táhnoucí se, kam jenom oko (Pošuka Moodyho) dohlídne. Věřte tomu nebo ne, ale kouzelnej a pohádkovej les vážně existuje. Je to úplně mimo realitu, cejtila jsem se tam asi jako když na mě v 5. třídě ( a to už člověk má nějakej rozum) promluvil před Kauflandem pták. Někdy vám to budu vyprávět.


Měla jsem v plánu pořádně si prohlídnou i město Charleroi, když už tam odtud lítám domů, ale pak tam nejednou pobíhali chlapi s mačetou, tak jsem plány přehodnotila a svoji pravidelnou návštěvu jsem zredukovala na průjezd autobusem a úprk do letištní haly. Po útoku na druhý letiště jsem si připravila patřičné dokumenty už v autobuse a kmitala i skrze tu letištní halu co mi nohy stačily. Takže já znám Charleroi takhle a neni to špatný…

Tim se snažim říct, že jsem trochu kecala. V Belgii nejsou jenom 4 města, je jich tam asi 11 a Belgie neni tak špatná, takže mě musíte brát s nadsázkou. Je to vlastně docela pěkná malá země, která má co nabídnout. V první řadě nemusíte moc chodit do kopce. Hodně měst je celkem na jedno brdo, na druhou stranu maj v sobě něco roztomilýho a útulnýho. (Ne takovej Lutych, to je takový Kladno, který namísto romských spoluobčanů hostí spoluobčany z blízkého východu. Je prostě o trochu míň útulnej a roztomilej). Domky vypadaj jako z perníku, nikomu nepřijde divný, když si dáte k obědu (nebo před pivo), aby ne, když je v Belgii více než 130 pivovarů, který vyráběj víc než 800 druhů piv (bez speciálů, to je potom až 8000), potkáváte lidi z různejch koutů světa a všichni si tam pospolu celkem v klidu žijou jako na táboře (jenom někteří si nedaj říct a zasloužili by spát na samotce), všude narážíte na super hrany, ke kterejm neni jenom majonéza nebo kečup, nemluvě o čokoládě – Belgičani maji tu nejlepší a je toho spousta, co mít na Belgii rád. Na Belgii vzpomínám strašně ráda a některý místa mě vyloženě okouzlily, za což mohla z poloviny atmosféra a z poloviny společnost. Všechno je to ještě mnohem lepší, když je hezký počasí (to ono ale často není). A taky je sranda, že když jedete severně od Bruselu, nikdo na vás ani nepípne francouzsky (zaplať pánbů), na druhou stranu, jedete-li na jih, na vlídný vlámský slovo nenarazíte 😀 Co si budem povídat, mně je to buřt, já se domluvim oběma jazyky stejně (stejně dobře myslim, samozřejmě).

__________________________________________

BELGIE BEHIND THE SCENES

Advertisement

2 komentáře: „VÝLETY 2.0

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s